TOSTOWANIE

Jak już wiemy beczki służą do przechowywania wina od przynajmniej dwóch tysięcy lat, a beczka nadaje winu pożądane aromaty i smaki ( waniliowe, maślane i przypraw orientalnych).

Na efekt końcowy ma również wpływ wielkość beczki, a więc stosunek powierzchni beczki do objętości wina w niej przechowywanego, im mniejsza beczka tym jej wpływ na wino jest większy.

Najbardziej rozpowszechniony na świecie rodzaj beczki to tzw. typ Bordeaux o pojemności 225 l (59 gallon), następnie typ Burgundzki 228 l (60 gallon). Niektórzy winiarze nowoświatowi stosują również beczki o pojemności 300 l (79 gallon).

Producenci win mogą zamówić beczki z wewnętrznymi klepkami opalonymi ogniem tzn. tostowane. Tostowanie może być lekkie, średnie lub silne. Im lżejsze tostowanie tym beczka przekazuje do wina więcej aromatów i tanin, niż w pozostałych przypadkach. Silne tostowanie jest typowe dla burgundów. Takie tostowanie skutecznie redukuje aromat kokosa (nawet w beczkach z amerykańskiego dębu), z drugiej strony wytwarza lekko zwęgloną warstwę, która może być przyczyną zredukowania głębi zabarwienia niektórych win. Tostowanie powoduje wrażenie „przypieczonego” bukietu wina. Tostowanie uwydatnia obecność vanillin a także fenolu o nazwie eugenol, który jest odpowiedzialny za nuty dymu i przypraw, które w niektórych winach bardzo przypominają aromat olejku goździkowego. W wyniku tostowania, w czerwonych winach pojawiają się smaki toffii i mokka.

Nowe beczki przekazują do wina więcej aromatów niż beczki już używane. Po 3 – 5 krotnym użyciu, beczka praktycznie zatraca swoje możliwości „transferu” smaków i aromatów do wina.